Komunikaty Parafialne

INFORMUJEMY PARAFIAN, ŻE INTENCJE MSZALNE NA 2020 ROK MOŻA SKŁADAĆ W KAPLICY ŚW. STANISŁAWA KOSTKI
KSIĘGA INTENCJI NA  A.D. 2020 OTWARTA

POLSKIE DAY CENTRE  – zaprasza Seniorów parafii, ale nie tylko, na spotkanie towarzyskie, bingo i smaczny obiad, w środę od godz. 11.00 do 13.30. Wracamy po świętach w środę 8 stycznia.

WALNE ZEBRANIE KOŁA ŻYWEGO RÓŻAŃCA W LEEDS
odbędzie się w niedzielę 15 MARCA br. o godz. 12:30. Zapraszamy wszystkich Członków KŻR na to Walne Zebranie.

WYDARZENIE HISTORYCZNO PATRIOTYCZNE
Z radością zapraszamy w niedzielę 1 marca br. o godz.12.30 na premierowy pokaz filmu „Zrodzeni do szabli” w reż. Pawła Deląga. Film jest fabularyzowanym dokumentem. W warstwie fabularnej to opowieść o honorze, męstwie i walce widziana oczami młodego rycerza dorastającego w dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Jego dokumentalna cześć przedstawia rzemiosło, którego dziełem jest właśnie polska szabla. Opowiada o odtworzeniu tzw. sztuki krzyżowej, czyli staropolskiej koncepcji walki szablą, którą w filmie przedstawił Janusz Sieniawski wraz z synami – pomysłodawca i twórca scenariusza filmu oraz założyciel Stowarzyszenie Polska Sztuka Krzyżowa. Na premierze będziemy mieli przyjemność gościć panów Janusza, Bartosza i Krzysztofa Sieniawskich, którzy nie tylko opowiedzą o prowadzonej przez siebie szkole szermowania krzyżowego i o powstawaniu filmu, ale także zademonstrują kunszt władania bronią białą.

Sztuka krzyżowa czyli szermierka na krzyż lub krzyżowe szermowanie opierało się na prostych i dynamicznych kombinacjach górnych i dolnych cięć wyprowadzanych z lewa na prawo i odwrotnie. Cięcia tego rodzaju opanowane do perfekcji spełniały jednocześnie funkcję ofensywną i defensywną. W dawnej Polsce naukę szermierki zaczynano w wieku 6 lat. W tym czasie była to najbardziej powszechna forma aktywności fizycznej. Bito się w palcaty (drewniane kije) z różnymi przeciwnikami dochodząc do wielkiej wprawy i zręczności. Obyczaj ten wspierały sejmy Rzeczypospolitej zalecając ten rodzaj pojedynków jako element wojskowego wychowania młodzieży. O tym i wielu innych rzeczach związanych ze sztukami Marsa dowiedzą się Państwo na spotkaniu z Mistrzami. Wstęp wolny. Zapraszamy.