PIERWSZA KOMUNIA ŚWIĘTA

Przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej rozpoczynają się18 września 2010 o godz. 9:15 w naszym kościele parafialnym. Są one prowadzone w ramach zajęć Polskiej Szkoly Sobotniej w Leeds o godz. 12:00 każdej soboty.

Dzieci, ktre nie uczęszczają do Polskiej Szkoly maja możliwość przygotowania w tym samym okresie, w soboty o godz 10:00.

Komunia Święta zwykle jest w ostatnią niedzielę maja, przed Bozym Cialem.

Pierwsza Komunia Święta jest wyjątkowym wydarzeniem w życiu dziecka i całej jego rodziny. Dziecko staje się bowiem pełnoprawnym członkiem kościelnej wsplnoty.

Najważniejsze jest, by dziecko potraktowało sakrament jako przeżycie duchowe, dlatego niektre parafie ustalają jednakowe stroje zarwno dla chłopcw jak i dziewczynek, tak by wkroczenie do wsplnoty nie zamieniło się w rewię mody.

To, co każde dziecko wiedzieć powinno

Zanim dziecko przystąpi do sakramentu musi się nauczyć nie tylko przebiegu samej uroczystości. Niezbędne jest rwnież, by poznało podstawowe modlitwy. Uczy się m.in. Aktu wiary, nadziei, miłości i żalu, Składu apostolskiego, Pięciu praw kościelnych, Siedmiu grzechw głwnych itd. Dochodzą do tego rwnież pieśni. Dziecko zalicza każdą z wymienionych modlitw na lekcjach katechezy. Zaliczenie przybiera formę odpowiedzi ustnej bądź pisemnej. Znajomość modlitw i pieśni kościelnych to warunek przyjęcia Eucharystii.

Mimo, że są one powtarzane i ćwiczone, zarwno na katechezie, jak i na prbach kościelnych, przygotowania do przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej nie mogą się obejść bez pomocy rodzicw. Ich zadaniem jest pomoc w przyswojeniu tekstw - im pewniej dziecko będzie się czuło z materiałem, łatwiej będzie mu opanować stres i lęk przed samą ceremonią.

Wsparcie

Dziewięciolatek, ktry staje u progu Pierwszej Komunii Świętej musi zmierzyć się z niemałym stresem. Emocje będą towarzyszyły dziecku w czasie uroczystości, zapewne nie da się wyeliminować stresu całkowicie. Zadaniem rodzicw jest zmniejszenie go. Dzięki rozmowie o uroczystości, o jej przebiegu, a przede wszystkim o jej wadze pozwoli opanować strach, choćby w minimalnym stopniu. Systematyczne powtarzanie modlitw i pieśni to lepsze opanowanie materiału, a tym samym większa pewność siebie naszego dziecka.

Rodzice muszą pamiętać, że to z jakim nastawieniem dziecko przyjmie hostię, w dużej mierze zależy od nich. Ważne, by sobie sami odpowiedzieli na pytanie, co chcieliby przekazać dziecku w tak ważnym dla niego dniu.